Mikolášik k svetovému dňu boja proti rakovine: V kalendári nikoho nezachráni (vyhlásenie)

"Každý deň si viac ako osem tisíc obyvateľov Európy vypočuje od lekára onkologickú diagnózu. A každý deň tak osemtisíckrát zaznie otázka – prečo práve ja? Ak však vedci na ňu majú nejakú odpoveď, tak tú, že presná odpoveď nejestvuje," uvádza slovenský europoslanec Mikolášik k dnešnému dňu boja proti rakovine. Prečítajte si úplné vyhlásenie.

 

 

 

Našlo sa mnoho príčin vyvolávajúcich "zvrhnutie sa" buniek, ale žiadna nie je jednoznačná a žiadna neplatí u všetkých ľudí rovnako. Nejestvuje nikto, na koho by sa dalo ukázať prstom „on za to môže“. Hoci sa nájdu takí, ktorí to robia a čierneho Petra vkladajú do rúk politikom zodpovedným za znečisťovanie životného prostredia, ekonomické krízy, ktoré spôsobujú nezamestnanosť, bankroty, exekúcie, a tým vystavujú človeka enormnému stresu. Niet pochýb, že všetky tieto vplyvy nesú svoj podiel viny na rozšírení diagnózy rakoviny. Ale ako ukazuje história, rakovina zabíjala už v období, keď malo ľudstvo na svojom konte sotva vynález kolesa a zohrievalo sa pri ohni. Vtedy ho teda výbuchom neohrozovala žiadna atómová elektráreň, zalesnených plôch bolo viac ako obývaných a jediným dopravným prostriedkom boli kone a ťavy, ktoré svet rozhodne neochromovali výfukovými plynmi.

 

"Deň boja proti rakovine namá ostať len v kalendári, tam nikoho nezachráni. Musí sa dostať do života každého z nás," apeluje europoslanec Miroslav Mikolášik

 

Po prvýkrát sa slovo „karkinos“, v preklade „rak“, uvádza v spisoch najvýznamnejšej osobnosti gréckej, ale i starovekej medicíny - Hippokrata, ktorý žil v 4. storočí pred našim letopočtom.

Neznamená to však, že politici by mali byť zbavení zodpovednosti. A ani sa jej nezbavujú. Európska únia sa na rôznych úrovniach zasadzuje za najvhodnejšiu liečbu pre pacientov, zlepšovanie kvality života vyliečených, ale najmä za prevenciu. V roku 2003 Rada EÚ po prvýkrát zozbierala osvedčené postupy a Komisia vydala usmernenia pre skríning rakoviny prsníka, kolorekta a krčka maternice. Problémom je, že členské štáty nemusia usmernenia dodržiavať a - bohužiaľ - ani sa v tom nepredháňajú. Národné skríningové programy má (respektíve sa pripravuje na ich spustenie) len polovica členských štátov. Ani na Slovensku tieto preventívne vyšetrenia ešte stále nie sú povinné zo zákona. Pritom v nich vidí riešenie aj charta proti rakovine, ktorá nabáda ženy od 25. roku na skríning krčka maternice, ženy po päťdesiatke na skríning prsníka, obe pohlavia na vyšetrenia hrubého čreva a konečníka a na účasť na vakcinačných programoch proti infekcii spôsobenej vírusom hepatitídy typu B. Nemá však ním byť len v kalendári, tam nikoho nezachráni. Musí sa dostať do života každého z nás.

 "Národné skríningové programy má len polovica členských štátov.
Pritom v nich vidí riešenie aj charta proti rakovine."

 

Štvrtý február, keď bola pred deviatimi rokmi táto charta vyhlásená, sa stal svetovým dňom boja proti rakovine. Nemá však ním byť len v kalendári, tam nikoho nezachráni. Musí sa dostať do života každého z nás, inak totiž aj v tomto roku vyjde z ordinácie svojho lekára ďalších tri a pol milióna Európanov s diagnózou, ktorá ich prinúti vysloviť otázku – kto za to môže? A odpoveď, bohužiaľ, bude „my sami“.

Dnešný 4. február je teda podanou rukou, ktorú by mimochodom mali prijať najmä Východoeurópania, ešte vždy totiž v našich končinách kosí rakovina viac ako v západných štátoch.

 

 

Miroslav Mikolášik,

poslanec Európskeho parlamentu, lekár, aktívny vo Výbore pre verejné zdravie

3. februára 2011

 

 


Pozrite si aj:


 

Minister Uhliarik Mikolášikovi: Ďakujem za vašu angažovanosť v boji proti rakovine

Parliament magazine informuje o aktivite Mikolášika v oblasti prevencie a liečby rakoviny

V Európe umierajú denne tisícky pacientov na rakovinu. Proti ochoreniu sa začal ešte väčší boj

Goodwill o Mikolášikovi: Tretine ochorení možno predísť

Mikolášik o kontrole rakoviny pre Zdravotnícke noviny: Prezentácie môžu určiť oblasti, kde je vhodná pomoc únie

 


 

 

FOTO: Archív Miroslava Mikolášika

 

Komunikujte aj vy s Vaším europoslancom! Pridajte si ho za priateľa na facebook-u!

Sledujte aktivity Vášho europoslanca na YouTube!

 

 

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca