Na zasadnutí v Štrasburgu asi schvália aj dohodu o voľnom obchode EÚ s Južnou Kóreou

Po dvoch rokoch vyjednávania podpísala Európska únia (EÚ) s Južnou Kóreou vzájomnú dohodu o voľnom obchode. Poslanci počas tohtotýždňového zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu rozhodnú o tom, či vstúpi do života. Rokovať budú aj o množstve ďalších tém, Slovákov bude aj tentokrát reprezentovať Miroslav Mikolášik (KDH/EĽS). Prinášame zoznam tém tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP.

 

 

 

Od pondelka 14. februára do štvrtka 17. februára zasadá plenárne europarlament v Štrasburgu. Rozhodovať o dôležitých otázkach rozhodovať aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik.

 

 


 

Témy plenárneho zasadnutia EP (14. - 17. februára 2011) podľa www.europarl.europa.eu:

 


 

EP rozširuje práva cestujúcich aj na autobusovú dopravu

Poslanci budú hlasovať o legislatíve, ktorá už onedlho zvýši práva ľudí využívajúcich autobusovú dopravu a zabezpečí, že všetci cestujúci v EÚ sa budú tešiť z vysokého štandardu ochrany ich práv ako pasažierov. Nový európsky zákon sa totiž pripojí k podobným predpisom, ktoré už teraz platia pre vlakovú, lodnú a leteckú dopravu.

Lepšia ochrana pacientov pred falošnými liekmi

S cieľom zabrániť, aby sa falošné lieky dostali do legálnej distribučnej siete, sa bude nová legislatíva vzťahovať aj na predaj prostredníctvom internetu. K tejto dohode dospeli poslanci a Rada ešte pred Vianocami. Parlament bude o nových pravidlách hlasovať už v stredu. Ich súčasťou budú sankcie pre výrobcov falošných liekov, ale aj kontrolný mechanizmus, ktorý by mal zabrániť, aby sa potenciálne nebezpečné prípravky dostali sa k pacientom.

Zelená pre ekologickejšie úžitkové vozidlá

Parlament sa bude v utorok zaoberať legislatívou, ktorej cieľom je zvýšiť palivovú účinnosť ľahkých komerčných vozidiel a znížiť tak mieru znečistenia životného prostredia. Nové nariadenie stanoví limity pre emisie CO2. Zavedie tiež ekonomické stimuly pre výrobu vozidiel, ktoré spotrebujú pri rovnakom výkone menej paliva, ale aj sankcie pre výrobcov, ktorí stanovené ciele nedodržia.

Udržateľný penzijný systém

Dôchodkové reformy sú vysoko aktuálnou témou vo väčšine európskych krajín. Súvisí to najmä so starnutím populácií členských štátov a spomalením ich ekonomík. Akákoľvek diskusia však musí dbať najmä na udržateľnosť penzijných systémov a adekvátnu výšku dôchodkov, zdôrazňujú poslanci v nelegislatívnom uznesení, o ktorom bude plénum hlasovať v utorok.

Stane sa Chorvátsko 28. členom EÚ?

Rokovania Chorvátska o pristúpení k EÚ by mali byť ukončené už v prvej polovici roku 2011. Podmienkou je, aby Záhreb uskutočnil nevyhnutné reformy. Tie sa týkajú najmä boja proti korupcii, návratu utečencov, či reštrukturalizácie lodeníc.

Parlament o situácii v Egypte

Počas februárového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu budú poslanci schvaľovať uznesenie o situácii v Egypte. O politických protestoch v južnom Stredomorí diskutovali aj 2. februára na plenárnom zasadnutí v Bruseli.

Maďarský tlačový zákon opäť na stole

Poslanci budú v stredu diskutovať o maďarskom tlačovom zákone, ktorý vyvolal v ostatných týždňoch vlnu kontroverzií. Európska komisia už pred časom vyzvala maďarskú vládu na objasnenie niektorých sporných ustanovení. Obáva sa totiž, že tlačový zákone nemusí byť v súlade so smernicou o audiovizuálnych službách. Výbory pre občianske slobody a pre kultúru sa situáciou zaoberali na svojom zasadnutí 17. januára. Plénum sa ku kontroverznému zákonu vyjadrí prostredníctvom uznesenia už vo štvrtok.

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Južnou Kóreou v cieľovej rovinke

Najambicióznejšou obchodnou dohodou, akú kedy EÚ vyjednala, sa bude Európsky parlament zaoberať už v stredu. Jej súčasťou budú na naliehanie poslancov aj ochranné opatrenia. Tie bude možné zaviesť v prípade, že zníženie colných poplatkov povedie k neúmernému zvýšeniu objemu dovážaných tovarov, ktoré by mohlo spôsobiť vážne straty výrobcom z EÚ. Soul zároveň poskytol garanciu, že nová kórejská legislatíva stanovujúca limity pre emisie CO2 nebude mať nepriaznivý vplyv na európskych výrobcov áut.

Posilnenie spolupráce v podunajskom regióne

Poslanci budú v pondelok diskutovať o prioritách EÚ pre podunajskú oblasť. Návrh predložila Komisia v decembri 2010 a súčasné maďarské predsedníctvo v Rade ho považuje za svoju prioritu.

Rastúce ceny potravín znepokojujú poslancov

V stredu sa poslanci spolu so zástupcami Komisie zamerajú na neustále rastúce ceny potravín. Riešením súčasného stavu by mala byť snaha o obmedzenie špekulácií s komoditnými derivátmi, ako aj uľahčenie prístupu k potravinám.

 


Spravodaj plenárneho zasadnutia prináša www.europarl.europa.eu

 

Foto: Európsky parlament / Archív Miroslava Mikolášika

 

 

Komunikujte aj vy s Vaším europoslancom! Pridajte si ho za priateľa na facebook-u!

Sledujte aktivity Vášho europoslanca na YouTube!

 

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca