S bursovníkmi v Martinčeku sa stretol aj europoslanec

Tradičnú fašiangovú pochôdzku, na dolnom Liptove známu ako bursa, zažili uplynulý víkend obyvatelia Martinčeka neďaleko Ružomberka. Na dni ľudových zvykov medzi mladými bursovníkmi nechýbal ani europoslanec Miroslav Mikolášik. Na pozvanie organizátorov sa zúčastnil ústredného zvyku bursy a stretol sa s jej hlavnými protagonistami.

 

 

 

Na tradičnej ľudovej zábave známej ako Bursa sa v Martinčeku zúčastnil aj europoslanec Miroslav Mikolášik

 

 

Bursa a vešačka - takto poznajú v Martinčeku tradičné ľudové zvyky vo fašiangovom období. Miestna mládež zorganizuje každoročne sprievod obcou a ľudový program v Dome kultúry, ktorý potom voľne prejde do ľudovej veselice. Mikolášik sa zúčastnil na otváracej časti dňa, ktorou bola bohoslužba v Kostole sv. Martina. "Medzi mladými sa cítim vždy veľmi dobre, zvlášť ak ide o takúto skupinu. Celebrant sv. omše kaplán Štefan Machaj zdôraznil, že každý bursovník bol deň predtým na spovedi, určite to výrazne prispelo k atmosfére, ktorá bola vynikajúca," povedal poslanec. Organizátori mu hneď po otvorení predviedli aj ústredný zvyk bursy, ktorý je vrcholom večerného kultúrneho programu - tzv. vešačku. Za prítomnosti miestnych obyvateľov zavesia mládencov na príkaz sudcu za nohu na reťaz. Vyslobodiť z reťaze sa mládenec môže vždy kajaním za zoznam prečítaných nerestí a sólovým spevom. Po tomto bode programu v obci nasleduje vždy nočná tanečná zábava.

 

Bohoslužbu na úvod dňa tradičných ľudových zvykov slávil vdp. Štefan Machaj

Pozvali ho cez facebook

Mikolášika na akciu pozvali hneď dvakrát. Okrem starostu obce Mariána Lauka bola pozývateľom aj študentka Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku, ktoré poslanec navštívil prednedávnom v rámci Poslaneckého dňa. "Dostal som pozvanie od Zuzky Hollej cez facebook, kde sme priatelia. Keďže súčasťou mojej práce je aj stretávať sa s občanmi v regiónoch, veľmi rád som pozvanie prijal," vysvetľuje europoslanec, ktorý komunikáciu cez sociálnu sieť považuje za samozrejmosť. "Byť v kontakte s občanmi je pre mňa podstatné. Ako inak môžem obhajovať ich záujmy a potreby, keď o nich nebudem vedieť? Facebook je dobrým prostriedkom, ako to dosiahnuť." Mikolášik je známy častou komunikáciou cez sociálne siete, na facebooku má momentálne viac než 2900 priateľov. Stať sa priateľom poslanca na sieti facebook môžete aj vy.

Reprezentant Slovenska v europarlamente návštevou bursy v Martinčeku započal týždeň vonkajších parlamentných aktivít, ktorý je pre poslancov určený od 21. do 25. februára. Počas týždňa absolvuje stretnutia s občanmi v rozličných lokalitách Slovenska.

 

 

Počas vešačky sa mládenci z "reťaze svojich nerestí" vyslobodzovali sólovým spevom

 

 


Pozrite si o Martinčeku aj toto:


  • Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov. Čítajte tu.
  • Obec Martinček s 390 obyvateľmi má až 90 členov Dobrovoľného hasičského zboru, z nich 14 sú čestnými členmi. Čítajte tu.


Fotogaléria z tradičnej ľudovej bursy v Martinčeku:

 

 

{gallery}martincek BURSA{/gallery}
FOTO: Archív Miroslava Mikolášika

 

Komunikujte aj vy s Vaším europoslancom! Pridajte si ho za priateľa na facebook-u!

Sledujte aktivity Vášho europoslanca na YouTube!

 

 

 

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca