FOTO: Kežmarskí gymnazisti zisťovali od Mikolášika, aký bol vzťah cirkvi a štátu v ČSSR

Vzťah cirkvi a štátu v bývalej Československej socialistickej republike (ČSSR) a Nemeckej demokratickej republike (NDR) skúmajú v rámci medzinárodného projektu gymnazisti z Kežmarku. Pre rozhovor k téme oslovili aj europoslanca Miroslava Mikolášika, ktorý ich uplynulý víkend prijal v ružomberskej poslaneckej kancelárii.

 

 

 

 

Miroslav Mikolášik poskytol študentom kežmarského gymnázia na kameru svedectvo o vzťahu cirkvi a štátu v ČSSR

 

"Pri spracovávaní témy žiaci vychádzajú z rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa počas totality nevzdali svojej viery a vedú s nimi generačný dialóg, aby nadobudli obraz o tom, aké bolo postavenie cirkvi v minulom režime na Slovensku či zoznámili sa s podobou odboja cirkvi proti organizovaniu náboženskej slobody. Sme vďační, že sme sa v tejto súvislosti mohli obrátiť aj na europoslanca Mikolášika," vysvetľuje dôvod oslovenia poslanca vedúca projektu Mária Goceliaková. Projekt, do ktorého sa zapojili študenti Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku, nesie názov "Europeans for Peace" a pri jeho realizácii škola spolupracuje s partnerskou inštitúciou v Bernau pri Berlíne. "To, že sa mladí stredoškoláci odhodlali spracovať takú náročnú problematiku, ktorá vypovedá o jednej z kľúčových čŕt komunistického režimu, je obdivuhodné. Ani na chvíľu som nezaváhal, keď som dostal možnosť pomôcť im v realizácii projektu," vystetlil Mikolášik.

 

Moderátormi rozhovoru boli stredoškolskí študenti, Mikolášik hovoril aj tom, či mu v minulom režime pomohla viera

 

Študenti zisťovali, či sa v rokoch 1945 až 1989 zúčastňoval aktívne na cirkevnom živote, či navštevoval hodiny náboženstva, aký má názor na ovplyvňovanie cirkvi štátom v socialistickom režime, ako aj to, či sa pre praktizovanie viery dostal do konfliktu so štátnymi orgánmi. "Osobitne ma zaujala otázka, či mi moja viera v danom období pomohla. Pomohla, pomáha mi a veľmi, pretože bez nej by bol môj život prázdny," dodáva Mikolášik. Gymnazisti ho počas rozhovoru snímali na kameru, záznam bude použitý na výstave, ktorá odprezentuje výsledky projektovej práce. Prvá časť výstavy sa uskutoční v apríli v Nemecku, druhú usporiadajú začiatkom júna v Kežmarku.

 

Vedúca projektu Mária Goceliaková zapojila študentov do spolupráce s partnerskou školou v Bernau pri Berlíne

 

Organizátori projektovej úlohy pre spracovanie problematiky oslovili už viacero osobností spoločenského či náboženského života, okrem iných aj bývalého provinciála rehole redemptoristov pátra Michala Zamkovského či pomocného spišského biskupa Štefana Sečku.

 


FOTOGALÉRIA z nahrávania rozhovoru:


 

 

{gallery}Kezmarski gymnazisti v Rk{/gallery}
Foto: Archív Miroslava Mikolášika

 

Komunikujte aj vy s Vaším europoslancom! Pridajte si ho za priateľa na facebook-u!

Sledujte aktivity Vášho europoslanca na YouTube!

 

 

 

 


 

 

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca