Úmrtnosť na rakovinu je stále vysoká, upozorňuje europoslanec v Zdravotníckych novinách

"Problémom je, že členské štáty nemusia usmernenia dodržiavať a ani sa v tom nepredháňajú," upozorňuje v aktuálnom vydaní slovenských Zdravotníckych novín europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Poukazuje na fakt, že usmernenia na skríning rakoviny prsníka, kolorekta a krčka maternice vydal Brusel už v roku 2003.
Musíme myslieť na prevenciu, ktorá je v mnohých prípadoch lacnejšia ako následná liečba, upozorňuje Mikolášik
"Národné skríningové programy má, respektíve sa pripravuje na ich spustenie, len polovica členských štátov. Organizovaný skríning rakoviny krčka maternice má dnes Dánsko, Fínsko, Maďarsko, Holandsko, Slovinsko, Švédsko a Veľká Británia. Je pri tom známe, že skríning je lacnejší ako následná liečba," ozrejmuje europoslanec Miroslav Mikolášik. Slovensko by malo podľa neho ísť príkladom ostatným členom Európskej únie (EÚ) a prijať hneď niekoľko dôležitých opatrení, týkajúcich sa zriedkavejších a menej častých typov rakoviny.
V prevencii pomôže aj elektronické zdravotníctvo, pretože v súčasnej situácii dokáže zracionalizovať výdavky v zdravotníctve, hovorí europoslanec
"Napriek dnes už spoločnému postupu v EÚ, v nových členských štátoch, vrátane Slovenska, je úmrtnosť na rakovinu ešte stále vyššia ako v pôvodných 15 krajinách únie," upozorňuje člen Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín v Európskom parlamente (EP) Miroslav Mikolášik v aktuálnom vydaní Zdravotníckych novín. Slovensko by malo podľa neho prijať aj opatrenia na primárnu aj sekundárnu prevenciu, či zabezpečiť všeobecnú dostupnosť onkologických liekov vrátane tých na liečbu vzácnych a menej častých typov rakoviny pre všetkých pacientov.
Za angažovanosť europoslanca Mikolášika v boji proti rakovine poďakoval v minulosti aj minister Uhliarik
Prevencii i včasnej diagnostike ochorení má pomôcť elektronické zdravotníctvo, známe aj pod skratkou eHealth. Europoslanec Mikolášik je presvedčený, že výrazne pomôže nielen pri prevencii nádorových ochorení, ale zároveň prispeje k zlepšeniu kvality života a dĺžky prežívania onkologických pacientov. Elektronické zdravotníctvo je oblasť, ktorá vie poskytnúť správne informácie v správnom čase na správnom mieste vo všetkých etapách a procesoch starostlivosti o zdravie občanov, zníži administratívnu záťaž, pomôže odstrániť duplicitné vyšetrenia, identifikuje neautorizované činnosti, optimalizuje preskripciu, obmedzuje pochybenia a omyly, zvyšuje kvalitu činností a skvalitňuje aj kontrolné mechanizmy.

FOTO: Archív Miroslava Mikolášika , Zdravotnícke noviny

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca