Sacharovova cena putuje k predstaviteľom Arabskej jari

Laureáti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia si dnes preberajú ocenenie za výnimočný prínos v boji za základné ľudské hodnoty. V Štrasburgu ich udelia počas plenárneho zasadnutia, v Bratislave ich predstavujú v rámci výstavy, ktorú otvoril aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). "Teší ma, že expozícia je vystavená v budove právnickej fakulty, pred ktorou Slováci bojovali proti násilnému vniknutiu vojsk Varšavskej zmluvy," povedal europoslanec.

 

 

 

Arabi by nemali zabúdať, akú vysokú cenu zaplatili za slobodu a mali by ju dopriať aj kresťanom, tvrdí Mikolášik

"Tohtoroční nositelia Sacharovovej ceny zvádzali boje proti utláčateľom a prispeli k historickým zmenám v arabskom svete. Noví ľudia, ktorí nastupujú k moci, by však nemali zabúdať, akú vysokú cenu zaplatili za slobodu a mali by ju dopriať aj kresťanom žijúcim na tomto území," doplnil Mikolášik. Ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Európsky parlament, získali piati predstavitelia Arabskej jari: Asmaa Mahfouz (Egypt), Ahmed al-Zubair Ahmed al-Sanusi (Líbya), Razan Zaitouneh (Sýria), Ali Farzat (Sýria) a Mohamed Bouazizi (Tunisko) in memoriam.

Na slávnostnej ceremónii odovzdajú cenu tým, čo prispeli k historickým zmenám v arabskom svete
Bratislavská výstava sa snaží priblížiť osudy a diela všetkých doterajších držiteľov ceny, ktorí sa zaslúžili o rozvoj slobody myslenia vo svete. "Tohtoročnú cenu udeľujeme počas dnešnej slávnostnej ceremónie, jej cieľom nie je iba vyjadrenie vďaky oceneným, ale zároveň ide o zreteľné gesto Európskej únie k obyvateľom neslobodných krajín ako Čína alebo Severná Kórea," dodal člen parlamentného Podvýboru pre ľudské práva. Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia Europarlament udeľuje už od roku 1988.


FOTOGALÉRIA z odovzdávania Sacharovovej ceny v Štrasburgu a z otvorenia výstavy v Bratislave:


{gallery}sacharovova cena 2011{/gallery}
FOTO: Archív Miroslava Mikolášika, Bratislava.adiago4.eu, Europarl.europa.eu

 

Komunikujte aj vy s Vaším europoslancom! Pridajte si ho za priateľa na facebook-u!

 

 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca