Nie dohode ACTA nemusí byť definitívne, poslanec v SME

Protipirátska Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu (ACTA) môže platiť napriek tomu, že by ju viacerí členovia Európskej únie (EÚ) neprijali. Podľa slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika (EĽS/KDH) je európska úprava ochrany práv duševného vlastníctva potrebná. „Nepodporím však nič, čo by zaviedlo takéto kontroly na hraniciach,“ povedal pre denník Sme. Prečítajte si celú informáciu.


Sme.sk: Protipirátska dohoda môže platiť napriek nesúhlasu krajín


BRATISLAVA, BRUSEL. Sporná protipirátska Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu (ACTA) môže platiť napriek tomu, že by ju viacerí členovia Európskej únie neprijali. Takúto situáciu prinesie Európsky parlament, pokiaľ by v júni ACTA schválil.
Ratifikáciu dohody dovedna stopli Česko, Poľsko a Slovensko. ACTA čelí kritike, pretože by mohla priniesť šikanu na hraniciach alebo obmedziť dostupnosť generík a prehrávačov so vstavaným pevným diskom.

Pravica nekritizovala
Sporná dohoda sa dostala na veľkú schôdzu Európskeho parlamentu už predvlani. Socialisti sa vtedy snažili presadiť kritickú rezolúciu, ktorá by Európskej komisii napríklad zabránila, aby sa do ACTA dostali kontroly prehrávačov na hraniciach. Neprešla.

Proti bola napríklad pravicová frakcia ľudovcov, kam je zaradený aj Miroslav Mikolášik (EĽS/ KDH). Hlasovanie proti rezolúcii podľa Mikolášika neznamená, že ACTA v súčasnej podobe podporuje. „Išlo vtedy o dohodu, pretože socialisti chceli na tejto téme získavať lacné politické body,“ vysvetlil poslanec.

Európska úprava ochrany práv duševného vlastníctva je podľa Mikolášika potrebná. „Nepodporím však nič, čo by zaviedlo takéto kontroly na hraniciach,“ dodal.

Brusel lobuje
Situácia by však bola iná, pokiaľ by v júni europarlament protipirátsku dohodu neschválil. ACTA by vtedy úplne padla a Európska komisia by ju musela prerábať. Dnes si však nik netrúfa odhadnúť, či ACTA prejde.
Obrázky: Sme.sk
 

Chcem dostávať Dobré správy od môjho europoslanca